Referentie: Marie-Elisabeth Belpairegebouw Brussel

De imposante inkomhal

Over het project

Het Marie-Elisabeth Belpairegebouw maakt deel uit van een innovatief project, ZIN in Brussel Noord. De torens I en II van het voormalige WTC-complex aan de Simon Bolivarlaan werden omgevormd tot een uniek concept met een mix van wonen en werken door wisselende kantoor- en woonverdiepingen. Vanaf het begin van 2024 namen een aantal Vlaamse overheidsmedewerkers er hun intrek.

De site omvat ongeveer 110.000 m². Het gaat om 75.000 m² kantoren, 14.000 m² woongelegenheid, 16.000 m² hotel en verder sportruimtes, vrijetijdsruimtes, horeca- en handelszaken.

Met dit gebouw legt de Vlaamse overheid de lat hoog op het vlak van duurzaamheid. Het gebouw draagt in hoge mate bij tot het realiseren van de klimaatdoelstelling 2030 van de Vlaamse overheid.

Buitenzicht van de renovatie


Over Triplaco in dit project


In dit project kwamen drie disciplines van Triplaco mooi samen: plaatmateriaal, akoestiek en maatwerk

In dit project komt de melamineplaat met Pfleiderer-decor R20020 RU van Triplaco bijzonder sterk naar voor. Het is een imitatie eik Piemont Mokka met een warme tint in chocoladebruine kleur. Deze werd aangewend voor wanden, radiatorbekledingen, kasten, tafelbladen, …

Het type plaat is een brandvertragende melaminespaanplaat Premiumboard Pyroex E1 , conform DIN EN 312, bij Triplaco beschikbaar in 16 en 18mm 2655x2100.

Een bijkomende troef voor het aanwenden van deze plaat in dit duurzame project is de certificatie Cradle to Cradle.

Verder werd de Triplacoustics doorboorde akoestische melamineplaat B 8/16 veelvuldig ingezet voor wanden, les- en vergaderzalen, auditoria, … in het Belpaire-gebouw.

Contacteer ons


Over de architecten en het project

Overal doorgetrokken materialen

51N4E

51N4E werkt aan transformatie en is geworteld in Europa, waar comfort verandering vertraagt. Tegenover een democratisch en ecologisch tekort vindt transformatie hier plaats in een ruimte die al wordt ingenomen door meerdere en vaak parallelle realiteiten. In deze context gebruikt men design om weerstand te overwinnen en geïntegreerde waarde en nieuwe ervaringen te creëren.

51N4E is een zelfsturend collectief dat mensen wil stimuleren om zowel autonoom als verbonden te zijn. Dit doet het door de ondersteunende processen te organiseren die nodig zijn voor een collaboratieve ontwerpcultuur. Dit samenwerkingsplatform combineert de interne studio's met een groeiend netwerk van externe partners. Zo weerspiegelt het de complexe realiteit van vandaag en creëert het een ecosysteem van kennis..

51N4E is van mening dat conflicten nieuwe en onverwachte voorstellen kunnen opleveren. In projecten speelt men zowel in op de specifieke situaties als op patronen en vragen die daarbuiten gedeeld worden. Dit procesdenken is georganiseerd in programma's, waarbij meerdere projecten zich hergroeperen om elkaar te voorzien van alles wat nodig is om ideeën om te zetten in concrete actie.

Het ZIN-project beoogt de herbestemming van de iconische WTC I en II torens in het hart van de Noordwijk in Brussel. In plaats van een eenvoudige restauratie van het bestaande gebouw, gaat het hier om het toevoegen van een ongekende dimensie aan het project door de torens te verbinden met een nieuw volume van 14 verdiepingen met dubbele hoogte. Dit creëert nieuwe voorwaarden voor de ontwikkeling van een hybride gebouw dat een nieuwe manier van werken combineert met woningen, een hotel, sport- en recreatieruimtes, winkels en veel groen.

Ook de relatie met de stad wordt volledig hertekend met een open begane grond met vele adressen, waardoor diverse relaties met de stad en de openbare ruimte worden ontwikkeld. Het project speelt daarmee in op de omringende context en toekomstige ontwikkelingen. Dit nieuwe flexibele concept zal een nieuwe standaard in Europa introduceren voor grootschalige gemengde gebouwen.

Werktafels

Het project zet radicaal in op hergebruik, niet alleen door het bestaande gebouw als een materiaalbank te beschouwen, maar ook dankzij een innovatief architectonisch concept. Door intelligent te spelen met de omstandigheden en deze aan te vullen met een aantal strategische ingrepen en een prospectieve dimensie, wordt een robuust gebouw ontworpen. In de toekomst kan het zich flexibel aanpassen aan veranderend gebruik. Door een nieuw volume met dubbelhoge verdiepingen toe te voegen, diverse verkeerscircuits met meerdere toegangen te voorzien en de stedelijke ruimte te activeren als een gedeelde hal, ontstaat een gemengd complex dat niet is bedacht voor een specifiek gebruik, maar dat in de loop der tijd kan evolueren.


Jasper-Eyers

Overal opbergruimte

Het gerenomeerde archtictenbureau Jasper-Eyers heeft kantoren in Brussel, Leuven en Hasselt en werkt aan projecten in België, Luxemburg, Spanje, Oost-Europa en China.

Het bureau biedt een uitgebreid dienstenaanbod, variërend van architectonisch ontwerp, programmering, stedenbouw en masterplanning tot grafisch ontwerp en interieurontwerp.

Ontwerpen voor het leven is het motto. Omdat duurzaamheid een maatschappelijke plicht is die men als architectenbureau heeft, loopt ecologie als een rode draad door alle projecten. Maar 'ontwerpen voor het leven' betekent ook dat men bepaalde doelen en principes voor ogen houdt.

Het Belpaire-project is de eerste hybride architectuur die een nieuwe dimensie toevoegt aan het zakendistrict van de Noordwijk in Brussel. Het gemengde complex van woningen en kantoren zal ook recreatie, sport, horeca en winkels bieden. Een van de belangrijkste gebruikers is de Vlaamse overheid, die 70.000 m² kantoorruimte inneemt. De naadloze integratie van het project in de omgeving creëert een gevoel van openheid, versterkt door een grote openbare oranjerie.

Auditorium

Het ZIN-concept brengt leven in dit deel van de stad en stimuleert interactie zeven dagen per week. Dankzij de toepassing van de nieuwste technologieën wordt een bijna- energieneutrale prestatie bereikt. Tot slot heeft ‘Design for Change’, door te streven naar de hoogste normen op het gebied van duurzaamheid en circulariteit, aanpassingsvermogen in de loop der tijd tot een van de belangrijkste doelstellingen gemaakt – het zal flexibiliteit in gebruik en functies bieden en tegelijkertijd een waardevol en open perspectief op de toekomst tonen.


L’AUC uit Parijs

Dit bekende Parijse architectenbureau is gespecialiseerd in stedenbouw.

Klasopstelling

Volgens l'AUC is architectuur een middel om de stad te begrijpen en belangrijke punten te creëren in de bestaande structuur. Het bureau wil het stedelijke weefsel nieuw leven inblazen, vanuit de vurige wens om zich de ruimte opnieuw eigen te maken en de activiteiten van de mens centraal te stellen in zijn projecten.

Een van die projecten zijn de voormalige WTC I en II torens, omgebouwd tot Marie-Elisabeth Belpairegebouw. De site krijgt een tweede leven als woonwijk met openbare voorzieningen, woningen, kantoren, recreatie, hotel, …



Facts & Figures

Marie-Elisabeth Belpairegebouw Brussel
Marie-Elisabeth Belpairegebouw Brussel
Klant:
Befimmo NV
Adres:
Brussel Noord
Type gebouw:
een mix van kantoren, appartementen, hotel, retail, sportinfrastructuur, publieke ruimte
Expertise:
architectuur, interieurarchitectuur, landschapsontwerp, stadsontwerp & planning, projectmanagement
Oppervlakte:
site: 10.800 m² · bebouwd: 115.000 m²
Architect:
51N4E, Jaspers-Eyers, L’AUC
Structuur:
Greisch
Stabiliteit:
VK Engineering
Circulariteit:
Drees & Sommer
Groen:
Plant- en houtgoed







Laden
Laden